piątek, 2 sierpnia 2019

San Gimignano... fotograficznie




















Czar maleńkiego Strove

Nieopodal znanej miejscowości Monteriggioni znajduje się Strove. Jest to niewielka, fortyfikowana osada, powstała około VI wieku, o której pierwsze wzmianki pojawiły się już w X wieku, gdy należała do posiadłości książąt z m. Staggia




W przeciwieństwie do zamku w m. Staggia, który należał do terytorium florenckiego, Strove należało w XIII w. do Sieny i było jedną z najbardziej wysuniętych na północ fortyfikacji, które miały bronić Republikę Sieny od najazdów Florentczyków od północy. 


W przeszłości położenie Strove umożliwiało wzmocnienie odcinka północnego między Monteriggioni do Casole d'Elsa i kontrolę ruchu napływającego z ośrodków znajdujących się pod władzą Florencji, jak Colle di Val d'Elsa czy San Gimignano.


Dziś jest to jedna z dzielnic Monteriggioni.



Z lotu ptaka możemy zauważyć pozostałości zaokrąglonego kształtu fortyfikacji.



W Strove znajduje się niewiele, ale jest to bardzo urokliwe miejsce, w którym warto się zatrzymać na kilka chwil. Jest tam jednonawowy kościół romański pw.  Marcina z Tours (wybór patrona ma najprawdopodobniej związek z położeniem Strove na tzw. Drodze Francuzów, czyli Via Francigena, co powodowało w średniowieczu szybkie rozpowszechnianie się czci świętych obcego pochodzenia). 

Po krótkim odpoczynku można się ochłodzić w miejscowym barze lub zjeść kolację w docenianej przez turystów restauracji Casalta.

Miło mi, że mogę Cię ugościć!
Zostaw ślad Swojej obecności, napisz komentarz, zadaj pytanie lub zamieść uzupełnienie! I udostępnij, jeśli uważasz, że warto :)


wtorek, 30 lipca 2019

Tajemnica czerwonego nieba



Wydawało mi się, że pojawiają się tylko w zimie i wczesną wiosną, a tymczasem... wczoraj znowu zamiast szykować kolację stałam przewieszona przez balkonową balustradę, wpatrując się w czerwono-pomarańczowo-żółto-fioletowy zachód słońca. 

Zaczęłam się zastanawiać, co jest przyczyną tego zjawiska, dlaczego jednego dnia słońce "zachodzi normalnie", a dzień później oferuje ten magiczny spektakl? I czy można przewidzieć, kiedy nastąpi sequel?

Włoskie przysłowie mówi "Rosso di sera bel tempo si spera" (czyli, w wolnym tłumaczeniu: "Czerwone wieczorne niebo jest zapowiedzą pięknej pogody"), więc wiemy, co będzie "po". Ale co jest przyczyną czerwoności firmamentu?

Zaciekawiona zaczęłam szperać w Internecie i odkryłam kilka ciekawych informacji.
Po pierwsze, brak czerwonego nieba przez większą część roku nie jest spowodowany zanieczyszczeniem powietrza, gdyż smog sam w sobie nie ma większego wpływu na to zjawisko, które najczęściej występuje zimą, ale pojawia się we wszystkich porach roku. Intensywność zjawiska zależy od czystości powietrza (obecności pyłków, zawieszonych cząstek i wilgoci), ale jest przede wszystkim WYNIKIEM perturbacji pogodowych... pojawia się ono najczęściej po dniach burzowych, gdy zastałe powietrze jest rozdmuchiwane i, w wyniku silnej wentylacji, następuje oczyszczenie atmosfery. Promienie słoneczne muszą wówczas przebyć dłuższą drogę i w dolnych warstwach atmosfery powstaje zjawisko zwane z ang. scattering, z większym rozproszeniem niektórych fal. 
Za Wikipedią: "Gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, lub poniżej niego, chmury mogą być oświetlone przez promienie słoneczne, które przeszły przez grubą warstwę powietrza (promienie padają pod małym kątem w stosunku do powierzchni ziemi). W świetle tym fale o mniejszej długości (niebieski, fiolet) są rozproszone i nie trafiają do oka obserwatora patrzącego w kierunku słońca, a pozostają głównie fale o największej długości (czerwone). Światło to jest rozpraszane przez kropelki chmur i nadaje im czerwony kolor (ale efekt rozpraszania przez krople chmurowe nie odgrywa już znaczenia w określeniu koloru".





poniedziałek, 29 lipca 2019

"Zielone Kłosy" 2019 dla 6 toskańskich miejscowości!

"Zielone Kłosy" (Spighe verdi) są odpowiednikiem "Niebieskich Flag" (Bandiere Blu) przyznawanych najlepszym miejscowościom nadmorskim. 

Celem programu jest zachęcanie miejscowości do promowania zrównoważonego rozwoju i podnoszenia jakości życia lokalnych społeczności w celu waloryzowania terytorium z jego dziedzictwem naturalnym i kulturalnym oraz wspierania zatrudnienia.




25 lipca 2019 FEE (Foundation for Environmental Education i Confagricoltura) ogłosiły 42 laureatów 2019 z 13 regionów, wśród których znalazło się aż 6 miejscowości toskańskich.
Toskania (6), wraz z Marche (6) i Piemontem (6) uzyskała największą liczbę wyróżnień! 

W roku 2019 nagrodzono następujące toskańskie miejscowości:

- Castellina in Chianti
- Massa Marittima 
- Castiglione della Pescaia
- Castagneto Carducci
- Fiesole
- Bibbona 

Na podstawie:
https://www.055firenze.it/art/190827/Spighe-Verdi-2019-Toscana-prima-localit-premiate
https://it.wikipedia.org/wiki/Spighe_Verdi

Polecam!

San Gimignano... fotograficznie

Najczęściej czytane